Blog

Inteligentny dom

Inteligentny dom – to hasło pojawia się coraz częściej w przestrzeni publicznej. Jednak czym on tak naprawdę jest? Jakie ma plusy? Dlaczego, decydując się na budowę lub zakup własnego lokum, to właśnie smart domem powinieneś się zainteresować?

Inteligentny dom – czym tak naprawdę jest?

Inteligentny dom jest również nazywany smart domem. Oba określenia oznaczają jedno i to samo – dom wyposażony w nowoczesne systemy domowej automatyki. Główną koncepcją, na której opiera się pojęcie takiego domu jest połączenie przedmiotów w taki sposób, aby mogły się one ze sobą komunikować.

Sam opis może na początku wydawać się skomplikowany, jednak w praktyce oznacza on tyle, że ze swojego smartfona możesz kontrolować, z dowolnego miejsca na świecie, większość rzeczy, które wspomagają funkcjonowanie domu. Oprócz tego dostępne systemy pozwalają na wprowadzenie tzw. automatyzacji, która opiera się na ciągu przyczynowo-skutkowym. Np.: jeśli aplikacja do obsługi smart domu wykryje, że oddaliłeś się od niego na ponad 1000 metrów, zostanie uruchomione podlewanie ogrodu.

Produkty inteligentnego domu

Smart dom jest powiązany z domową automatyką. Jak każdy system, również ten, musi posiadać odpowiednie elementy, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie. Urządzenia potrzebne do stworzenia inteligentnego domu to:

  • czujniki ruchu, syreny alarmowe, czujniki monitorujące otwieranie drzwi i okien;
  • kamery monitoringu, które nagrywają obraz;
  • inteligentne gniazdka, dzięki którym wskazane urządzenia może zostać włączone lub wyłączone;
  • inteligentne ogrzewanie;
  • inteligentne oświetlenie;
  • inteligentne czujniki gazu, dymu, zalanie oraz czujniki temperatury;
  • inteligentny system audio.

Wszystkie wymienione urządzenia możesz połączyć w specjalne zestawy, które komunikują się ze sobą i współpracują. Każdym z wymienionych elementów możesz również zarządzać indywidualnie.

Nad całością smart domu czuwa tzw. centralka, która jest jednocześnie jego elektronicznym sercem i to właśnie ona zarządza całym systemem. Wszystkie inteligentne urządzenia są połączone właśnie z centralką.

Jeśli zdecydujesz się na swój inteligentny dom, montaż i koniurację warto oddać w ręce profesjonalistów, którzy zajmują się tym na co dzień. Dzięki temu będziesz miał pewność, że dom jest „skonfigurowany” prawidłowo. W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz również poradzić się profesjonalnej firmy, która pomoże dobrać smart system idealny pod Twoje potrzeby. Poznaj ofertę ELECTROSYSTEMS.PL — elektryka Wrocław.

Jak działa inteligentny dom i dlaczego powinieneś się nim zainteresować?

Wszystkie inteligentne urządzenia dostępne w domu są połączone dzięki technologii radiowej, technologii Bluetooth lub poprzez inny bezprzewodowy protokół łączności. Centralka jest połączono bezpośrednio z internetem, dzięki czemu Twoje polecenia są wysyłane najpierw do elektronicznego serca domu, które rozsyła je dalej do poszczególnych urządzeń.

Obecnie najpopularniejszą metodą z jaką możesz się spotkać, jeśli chodzi o zarządzenie inteligentnym domem, jest wykorzystywanie dedykowanej aplikacja, z poziomu której masz dostęp do praktycznie każdego smart urządzenia.

Wszystko to brzmi bardzo ciekawie, tylko jakie realne korzyści możesz odnieść, decydując się na zakup lub budowę inteligentnego domu? Te najważniejsze to:

  • bezpieczeństwo;
  • wygoda;
  • oszczędności.

Bezpieczeństwo domu jest jedną z najważniejszych rzeczy nie tylko dla Ciebie, ale również dla każdego domownika. Smart dom jest wyposażony w wiele zaawansowanych czujników i kamer, które natychmiast wykrywają ruch, lub poinformują Cię o zalaniu domu, gdziekolwiek jesteś.

Oprócz bezpieczeństwa ważna jest również wygoda, którą Twój inteligentny dom Ci zapewni. Pełna automatyzacja oraz dostęp do wielu rzeczy z poziomu smartfona, sprawiają, że o wielu czynnościach zapomnisz. Dom zrobi je za Ciebie.

Bardzo dużym plusem inteligentnego domu jest jego oszczędność. Zdalne wyłączenie urządzeń sprawia, że nie działają one bez celu, co realnie przekłada się na mniejsze rachunki w Twojej kieszeni. Bardzo często aplikacje służące do zarządzania inteligentnym domem, potrafią monitorować zużycie prądu i poinformować Cię, jakie urządzenie pobiera go najwięcej. Wszystko to sprawia, że samemu możesz dywersyfikować zużycie prądu poprzez wymianę najbardziej prądożernych urządzeń.

Inteligentny dom ma ułatwiać życie i powinieneś czuć się w bezpiecznie i komfortowo. Pamiętaj również, aby montaż i instalację systemów powierzyć profesjonalistom. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że Twój dom zostanie skonfigurowany pod Ciebie i Twoje potrzeby.

LEAVE A COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *