Blog

Inteligentny dom bez remontu? To możliwe! Smart Home to dom, w którym różne urządzenia i systemy są ze sobą połączone w celu ułatwienia codziennego życia oraz zwiększenia bezpieczeństwa i wygody mieszkańców. Dzięki połączeniu ze sobą różnych urządzeń, takich jak inteligentne termostaty, inteligentne oświetlenie, kamery, czujniki ruchu itp., możliwe jest zdalne zarządzanie i monitorowanie domu za pomocą aplikacji na smartfonie lub tabletu. Jak zainstalować taki system? Czy montaż wymaga remontu? Jakie są jego koszty oraz korzyści? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi właśnie w tym artykule.

Czym jest inteligentny dom oraz jak go stworzyć?

Inteligentny dom to taki, z którym domownicy mają możliwość się porozumieć i któremu mogą wydawać różne polecenia. Aby Twój dom – z technologicznego punktu widzenia – stał się inteligentny, wystarczyłby przykładowo nawet sam smartfon, za pomocą którego byłoby można włączać bądź wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych.

Na rynku jest dostępnych wiele pojedynczych elementów, a także gotowych zestawów, które ułatwiłyby proces tworzenia inteligentnego domu. Co więcej, instalacja urządzeń nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem, ponieważ w dużej ilości przypadków wystarczy tylko przykręcić kilka śrubek, aby wszystko działało poprawnie.

Ponadto producenci oferują bardzo proste w użyciu programy, umożliwiające współpracę użytkownika z oprogramowaniem danego sprzętu. Wszystko to oznacza, że nie potrzebujesz osób trzecich i zbędnych kosztów, aby zainstalować system dopasowany do twoich potrzeb.

Poznaj ofertę ELECTROSYSTEMS.PL — elektryka Wrocław.

Jakie są najważniejsze zalety Smart Home?

Zalet Smart Home jest wiele, ale najważniejsze to:

 • Wygoda i komfort: Inteligentne urządzenia pozwalają na zdalne zarządzanie i kontrolę nad różnymi elementami domu, co znacznie ułatwia codzienne życie. Na przykład możesz zdalnie sterować ogrzewaniem, oświetleniem lub zamkami drzwi za pomocą aplikacji na swoim smartfonie.
 • Oszczędność energii: Inteligentne termostaty i inne urządzenia mogą pomóc w optymalizacji zużycia energii, co może przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie lub oświetlenie.
 • Bezpieczeństwo: Systemy alarmowe, czujniki ruchu i kamery mogą zwiększyć bezpieczeństwo w domu, ponieważ pozwalają na monitorowanie i reagowanie na niepokojące sytuacje.

Czy możliwe jest dokonanie instalacji inteligentnego domu w budynku bez przeprowadzania jego remontu?

Gruntowny remont mieszkania lub domu nie będą potrzebne przy instalacji systemu. Dostępnych jest wiele urządzeń przewodowych mających swoje bezprzewodowe odpowiedniki, dlatego też tego typu instalacja nie będzie gorsza od tej, którą byś zaplanował w trakcie budowy domu.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Decydując się na instalację pojedynczego przekaźnika – przykładowo do czujnika temperatury w jednym pomieszczeniu – nie odczujesz zbytnio wydatków, ponieważ na tego typu rzeczy wystarczy Ci nawet kilkadziesiąt złotych. Następnie za jakiś czas znowu można coś zainstalować, przez co wzbogacisz swój dom o kolejne inteligentne urządzenia. Oczywiście można wydać za jednym razem dużą ilość pieniędzy i wykonać za jednym zamachem całą planowaną pracę.

Jakie są elementy inteligentnego domu i jakie płyną z nich korzyści?

Smart Home może składać się w wielu elementów. A oto kilka przykładów:

 • Kamera IP – dzięki niej możesz mieć stały podgląd zarówno wewnątrz domu, jak i poza nim.
 • Włączniki światła – pozwolą Ci na włączanie oświetlenia o każdej porze, będąc daleko od domu. Będziesz mógł w taki sposób imitować swoją obecność.
 • Inteligentne gniazdka – świetnie sprawdzą się, aby coś włączyć bądź wyłączyć będąc poza zasięgiem domu. Przykładowo może Ci się zdarzyć, że zapomnisz czegoś wyłączyć, wychodząc z domu. Jednak w tym przypadku nie będzie do dla Ciebie żaden problem, ponieważ możesz go rozwiązać poprzez jedno kliknięcie.
 • Żarówki LED – można je zaprogramować, a to z kolei pozwoli Ci dobrać odpowiednie natężenie światła.
 • Sterowanie ogrzewaniem – będziesz miał możliwość dowiedzieć się, czy na przykład w domu nie jest zbyt zimno. Gdy taka sytuacja będzie miała miejsce, włączysz ogrzewanie, aby do Twojego powrotu w domu było już ciepło.
 • Czujniki – ich zadaniem jest między innymi wykrywanie ruchów obiektów oraz ulatniających się gazów, które mogą szkodzić zdrowiu.
 • Centralki – pozwolą Ci zintegrować wszystkie inteligentne urządzenia w domu w jeden, zdalnie sterowany system. Co więcej, współpracują one z innymi oprogramowaniami oraz posiadają dedykowane aplikacje. Niektóre modele można sterować nawet za pomocą głosu.
 • Alarmy – jest uruchamiana przez systemy ostrzegające o włamaniu. Ponadto zabezpiecza nagranie z zajścia, tworząc materiał dowodowy.

 

LEAVE A COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *