Blog

Instalacja odgromowa

Często słyszałeś, że piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce? W rzeczywistości jest to jednak bardzo dalekie od prawdy. Życie uczy, że piorun może wielokrotnie uderzać w ten sam obszar, stanowiąc niebezpieczeństwo dla człowieka. Z uderzeniami piorunów wiążą się zresztą całkiem częste roszczenia ubezpieczeniowe ze względu na dotkliwość szkód, jakie powodują. Najczęściej jest to bezpośredni skutek niewłaściwej oceny stopnia ryzyka, ale także braku odpowiedniej instalacji odgromowej, częstokroć składającej się z niskiej jakości komponentów. Z tego artykułu dowiesz się jak powinna wyglądać taka instalacja i jakie są zasady jej działania. 

Jak działa instalacja odgromowa?

Prawda jest taka, że burze z piorunami występują niemal na całym świecie, generując około 100 wyładowań atmosferycznych na sekundę. Już pojedyncze uderzenie pioruna może potencjalnie uszkodzić niemal każdy rodzaj konstrukcji. Jednak w przeciwieństwie do większości zagrożeń pogodowych można zapobiec sianiu spustoszenia przez pioruny w Twojej posiadłości. Właśnie do tego służy instalacja odgromowa. Chociaż nic nie może zapobiec uderzeniu pioruna, dobrze skonfigurowany system ochrony przechwyci uderzenie i bezpiecznie rozproszy je w ziemi, oszczędzając Twojemu gospodarstwu domowemu lub firmie wiele niepokojów i niedogodności.

Odgromniki instaluje się na rozdzielniach elektrycznych oraz na wszelkich innych liniach wejściowych – stanowią one pierwszą ochronę przed szkodliwymi przepięciami elektrycznymi, które mogą dostać się do budynku przez linie elektroenergetyczne. Z kolei piorunochrony, które chronią budynek przed bezpośrednim uderzeniem pioruna, są instalowane w najwyższym punkcie, na przykład na dachu.

Wszystkie budynki muszą mieć co najmniej dwa uziemienia, w zależności od wielkości nieruchomości. Uziemienie musi być rozstawione jak najdalej od siebie – zwykle w przeciwległych rogach. Po zainstalowaniu instalacji odgromowej wymagana jest regularna konserwacja i okresowe kontrole bezpieczeństwa, aby zapewnić jej ciągłą pracę na optymalnym poziomie.

Z czego składa się instalacja odgromowa?

System ochrony odgromowej obejmuje szeroką gamę zewnętrznych i wewnętrznych elementów oraz komponentów, które współpracują ze sobą, aby osiągnąć pojedynczy cel.

Podstawowym elementem takiej instalacji jest sieć zwodów pionowych i poziomych, która rozprasza wyładowania atmosferyczne, przeprowadzając prąd piorunowy bezpiecznie do ziemi. Wykonane są one zwykle z drutu ze stali ocynkowanej, nierdzewnej, a wiec odpornej na korozję. Przewody odprowadzające są integralną częścią systemu, ponieważ zapewniają ścieżki o niskiej impedancji z systemu zwodów do systemu uziemienia. Wykonane najczęściej z taśmy stalowej powinny znajdować się w osłonie z PCW, co zapewnia instalatorom większą elastyczność przy wtapianiu instalacji w elewację budynku. Poznaj ofertę ELECTROSYSTEMS.PL – Elektryka Wrocław.

Oczywiście kluczowym elementem każdego systemu ochrony odgromowej jest samo uziemienie. Celem sieci uziomów jest zapewnienie ścieżki o niskiej impedancji dla prądów wyładowań atmosferycznych w celu bezpiecznego rozproszenia do ziemi. Możesz zdecydować się, po zasięgnięciu opinii specjalisty, na uziomy naturalne (wykorzystują zbrojenie fundamentu budynku) lub sztuczne (wkopane wokół budynku).

Jak wybrać właściwą instalację odgromową?

Przede wszystkim warto zaufać profesjonalistom. Tylko prawdziwy specjalista potrafi trafnie ocenić poziom wymaganej ochrony. Ta zależy od kilku nadrzędnych czynników. Pod uwagę bierze się ewentualne straty w ludziach, służbę społeczeństwu i dziedzictwu kulturowemu – wlicza się do tego również możliwe uszkodzenia fizyczne i awarie systemów elektronicznych. Instalacja odgromowa musi poza tym być ściśle dopasowana do fizycznych wymiarów i rodzaju chronionej konstrukcji. Bada się też wpływ kabli napowietrznych i podziemnych wprowadzanych do instalacji na środowisko naturalne, jak i  aktywność wyładowań atmosferycznych w okolicy. Co może najważniejsze, instalacja taka musi niwelować ryzyko wystąpienia pożaru.

LEAVE A COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *