Blog

piorun

Uderzenia pioruna mogą stanowić poważne zagrożenie dla każdego i wszystkiego na swojej drodze, dlatego ważne jest podjęcie niezbędnych kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swojej własności. Właściwe systemy ochrony odgromowej to nieoceniona inwestycja, która może pomóc ocalić Twój dom lub firmę przed szkodami spowodowanymi przez wyładowania atmosferyczne. Poznaj znaczenie inwestowania w odpowiednie systemy ochrony odgromowej!

Odgromy i instalacje odgromowe – czym są i dlaczego warto w nie zainwestować?

Błyskawica to naturalne zjawisko, które uderza w ziemię od milionów lat. Chociaż może być piękna do oglądania, może również powodować znaczne szkody w budynkach i infrastrukturze. Uderzenia pioruna mogą wpływać na przepięcia elektryczne, które uszkadzają urządzenia, wzniecają pożary i zagrażają ludzkiemu życiu.

Odgromy to urządzenia, które chronią sprzęt elektryczny przed skutkami wyładowań atmosferycznych, zapewniając ścieżkę o niskiej rezystancji do ziemi. Działają poprzez odwrócenie prądu wysokiego napięcia spowodowanego uderzeniem pioruna od wrażliwego sprzętu, zapobiegając w ten sposób uszkodzeniu lub zniszczeniu.

Z kolei instalacje odgromowe mają na celu ochronę całych obiektów przed bezpośrednim uderzeniem pioruna poprzez sieć przewodów połączonych z masztami odgromowymi, bednarkami, złączami krzyżowymi i prętami uziemiającymi zakopanymi głęboko w ziemi.

Jakie są rodzaje piorunochronów i jak dobrać odpowiedni?

Piorunochrony są niezbędnym elementem instalacji odgromowej każdego budynku. Zostały zaprojektowane tak, aby zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym przez uderzenia piorunów, zapewniając bezpieczną ścieżkę przepływu prądu elektrycznego do ziemi.

Istnieją trzy podstawowe rodzaje piorunochronów: piorunochrony klasyczne, elektryczne i chemiczne. Piorunochron klasyczny składa się z metalowego paska biegnącego wzdłuż dachu, połączonego z uziemieniem, a jego zadaniem jest przyciąganie piorunów i skierowanie ich w bezpieczne miejsce. Piorunochron elektryczny to nowoczesne rozwiązanie, które wykorzystuje zjawisko jonizacji powietrza do rozładowania pioruna. Piorunochron chemiczny natomiast działa na zasadzie reakcji chemicznej, która neutralizuje ładunki elektryczne.

Dobranie odpowiedniego rodzaju piorunochronu do nieruchomości zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rodzaj dachu i gruntu, wielkość czy kształt budynku. W przypadku nieruchomości o dużej powierzchni zaleca się zastosowanie piorunochronów klasycznych lub elektrycznych. Natomiast piorunochrony chemiczne zwykle stosuje się w budynkach mniejszych, gdzie nie ma potrzeby montażu tradycyjnych piorunochronów.

Istotnym aspektem jest także dobór odpowiedniego miejsca instalacji piorunochronu oraz zapewnienie skutecznego uziemienia. W celu dokładnego określenia, jaki rodzaj piorunochronu najlepiej sprawdzi się w Twojej nieruchomości, skonsultuj się z fachowcem z dziedziny instalacji odgromowej.

Pomiary instalacji odgromowej – dlaczego są ważne i jak je przeprowadzić?

Podczas pomiarów instalacji odgromowej wykonuje się między innymi testy oporu pętli uziemiającej i punktu uziemienia, rezystancji izolacji oraz poziomu ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w instalacji konieczne jest podjęcie działań naprawczych, które zapewnią skuteczną ochronę przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Pomiary instalacji odgromowej powinny być przeprowadzane regularnie, najlepiej co 5 lat. Wymagają ich przepisy prawa oraz normy techniczne. W przypadku nieruchomości o zwiększonym ryzyku, takich jak obiekty przemysłowe czy wysokie budynki, kontrole te powinny być przeprowadzane częściej, a ich wyniki muszą być skrupulatnie dokumentowane.

Ważne jest, aby pomiary instalacji odgromowej były przeprowadzane przez specjalistów, którzy mają odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w tym zakresie. Dzięki temu można mieć pewność, że instalacja jest w pełni sprawna.

LEAVE A COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *