Blog

electrician-1080554_1280

Modernizacja domowej instalacji elektrycznej w czasie remontu to inwestycja w bezpieczeństwo nieruchomości oraz jej mieszkańców. Warto zastanowić się nad przeprowadzeniem takiego unowocześnienia, nawet jeśli obecna instalacja wydaje się działać bez problemów. Dlaczego jest to istotne? Jakie korzyści przynosi modernizacja instalacji elektrycznej oraz jakie są najczęstsze problemy z nią związane?

Czym są instalacje elektryczne?

Instalacje elektryczne to systemy, które umożliwiają przewodzenie energii elektrycznej z punktu A do B. W standardowej nieruchomości instalacja elektryczna składa się z kilku podstawowych elementów, takich jak: przewody elektryczne, wtyczki i gniazdka, odbieraki prądowe (np. żarówki).

Najczęstszymi problemami związanymi z instalacjami elektrycznymi w domu są:

 • przekrwienia,
 • przeciążenia,
 • zwarcia,
 • awarie przyłączy elektrycznych.

W domach można spotkać się z instalacjami jedno- lub trzyfazowymi. Instalacja jednofazowa to system, w którym energia elektryczna jest przesyłana jednym przewodem. Tego typu instalacje wykorzystywane są przede wszystkim w małych mieszkaniach. Analogicznie instalacja trójfazowa opiera się na przesyłaniu energii elektrycznej trzema przewodami. Tego typu instalacje stosowane są w większych domach, a także w zakładach przemysłowych.

Dlaczego warto zmodernizować domową instalację elektryczną w czasie remontu?

Modernizacja instalacji elektrycznej w czasie remontu przynosi wiele korzyści, takich jak:

 • wzrost bezpieczeństwa domu oraz jego mieszkańców,
 • oszczędność energii elektrycznej,
 • większa funkcjonalność instalacji (np. możliwość podłączenia większej liczby urządzeń elektrycznych),
 • możliwość zwiększenia wartości nieruchomości.

Trzeba pamiętać o tym, że przestarzała instalacja elektryczna może powodować wiele zagrożeń, takich jak przeciążenia i zwarcia, awarie sprzętu elektrycznego, prawdopodobieństwo przepięć elektrycznych, czy też niebezpieczeństwo porażenia prądem.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek problemów z instalacją elektryczną w domu należy jak najszybciej skontaktować się z elektrykiem i skonsultować z nim dalsze działania. Warto zadbać o to, by wszelkie awarie i usterki w instalacji były naprawiane przez wysoko wykwalifikowaną osobę.

Kiedy należy zwrócić się do elektryka?

Często najtrudniejsze prace związane z instalacjami może wykonać tylko specjalistycznie wykwalifikowany elektryk. Wrocław oferuje wiele usług z zakresu instalacji i naprawy instalacji elektrycznych. Wśród najpopularniejszych znajdują się takie prace, jak

 • instalacja nowej instalacji elektrycznej,
 • modernizacja istniejącej instalacji elektrycznej,
 • naprawa uszkodzeń w istniejącej instalacji elektrycznej,
 • montaż oświetlenia,
 • montaż ogniw fotowoltaicznych.

Cena usług elektrycznych zależy od wielu czynników, takich jak zakres prac i czas, który będzie potrzebny, by te zadania wykonać. Warto sprawdzić ceny usług oferowanych przez kilku elektryków i porównać je ze sobą, by wybrać najlepszą opcję. W przypadku skomplikowanych prac konieczne może być przedstawienie indywidualnie opracowanej oferty przez elektryka.

Profesjonalny elektryk powinien mieć przede wszystkim odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w dziedzinie elektryki. Warto zwrócić uwagę na to, czy dana osoba może pokazać ważne certyfikaty oraz referencje od zadowolonych klientów. Nie warto ryzykować i korzystać z usług niekompetentnej osoby, gdyż może to skończyć się niebezpiecznymi awariami i usterkami w instalacji elektrycznej.

Podsumowując, modernizacja domowej instalacji elektrycznej podczas remontu może przynieść wiele korzyści Twojemu domowi i rodzinie. Dzięki najnowszej technologii możesz poprawić bezpieczeństwo, zapewnić efektywność energetyczną, zwiększyć wartość nieruchomości i cieszyć się bezproblemową funkcjonalnością przez wiele lat. Biorąc pod uwagę potencjalne zagrożenia związane z przestarzałymi systemami elektrycznymi i oszczędności kosztów w czasie dzięki energooszczędnym modernizacjom, warto unowocześnić system elektryczny podczas remontu domu. Licencjonowany elektryk może udzielić wskazówek, które ulepszenia są najkorzystniejsze dla konkretnych potrzeb. Nie wahaj się i już dziś zainwestuj w ten ważny aspekt swojego domu!

LEAVE A COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *